گردشگری مسئولانه، پذیرش مسئولیت درخصوص ایجاد توسعه گردشگری پایدار

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، گردشگری یعنی سفر کردن به جایی جدید با هر هدفی. فعالیتی که اساساً با جابه جایی از جایی به جایی دیگر آغاز می گردد و می تواند شامل جابه جایی ها در مقصد، سکونت در مقصد، سرگرمی ها، تفریحات، تغذیه و خرید باشد.

گردشگری مسئولانه، پذیرش مسئولیت درخصوص ایجاد توسعه گردشگری پایدار

اما این پدیده گاهی با مسائل و تهدیداتی روبرو بوده، از جمله تخریب محیط زیست یا برهم زدن آرامش طبیعت یا روستا یا شهرِ مقصدِ سفر که گاهی با بی توجهی به این مسائل از سوی توریستان، باعث پدید آمدن اثرات منفی می گردد. به همین منظور و برای بیشتر اهمیت دادن به این گونه مسائل، مفاهیمی چون توریستی مسئولانه و یا توریستی پایدار پدید آمدند. توریستی مسئولانه نوع خاصی از انواع توریستی نیست. هر نوع توریستی است که به هر نوع مسئولانه تر حساب گردد، به شکلی که معایب و مسائل ناشی از آن برای محیط به حداقل برسد و به بهتر شدن محیط میزبان یاری کند. توریستی پایدار یعنی سعی در ایجاد یک تأثیر مثبت بر روی محیط زیست، جامعه، اقتصاد و فرهنگ جامعه میزبان به عنوان یک توریست مسئول.

موضوع اصلی توریستی مسئولانه ایجاد مکانی بهتر برای زندگی افراد و مکانی بهتر برای سفر و بازدید مردم است. این مقوله نیازمند همکاری تمام عوامل اجرایی، هتلداران، دولتمردان، مردم بومی و توریستان است تا هرکدام مسئولیت خود را در راستای پایداری صنعت توریستی بپذیرند و به آن تعهد داشته باشند. بدین ترتیب توریستی مسئولانه از صنعت توریستی در راستای ایجاد جایی بهتر برای بومیانی که در آنجا زندگی می نمایند و جایی بهتر برای مردمی که به آن جا سفر می نمایند استفاده می نماید. بنابراین ازاین رو با توریستی پایدار متفاوت است. توریستی پایدار بیشتر تمرکزش بر کوشش حداکثری مردم، کسب وکارها و دولت ها در راستای ایجاد تأثیرات مثبت مالی، اجتماعی و محیطی به وسیله توریستی است. این نوع توریستی در مورد شناسایی موضوعات و دغدغه های مهم مردم محلی و ارائه گزارش های شفاف از پیشرفت ها با استفاده از توریستی و در راستای توسعه پایدار است. توریستی مسئولانه بر پایهٔ مستندات است و هرگونه تشخیص و انتقادی در این خصوص بر اساس شواهد شکل می گیرد. بازار جهانی توریستی، تعریفی که در اعلامیه کیپ تاون از توریستی مسئولانه بیان شد را به عنوان روز جهانی توریستی مسئولانه تصویب نموده است که صنعت توریستی را برای به عهده دریافت مسئولیت تحقق توریستی پایدار تشویق می نماید. در اعلامیه کیپ تاون و بر اساس خصوصیات سفر و توریستی این ملاک ها در نظر گرفته شده اند:

-افزایش منافع مالی مردم محلی و بهبود وضع تندرستی، شرایط کار و دسترسی به صنعت توریستی برای آن ها.

-دخیل کردن مردم محلی در تصمیماتی که زندگی ایشان را تحت تأثیر قرار می دهد.

ایفای نقش مثبت در مورد حفاظت از میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی در جهت حفظ تنوع زیستی جامعه جهانی.

-ایجاد ارتباطی معنی دارتر بین توریست و مردم محلی در راستای مهیا کردن تجربه ای لذت بخش تر برای توریست.

-ایجاد دسترسی برای افراد با معلولیت های جسمی حرکتی به خدمات توریستی.

-افزایش آگاهی فرهنگی و درک متقابل میان توریستان و جامعه محلی در راستای افزایش اعتمادبه نفس و سرافرازی میان مردم محلی.

رفتارها می توانند کم و بیش مسئولانه باشند که این رفتار مسئولانه به محیط و فرهنگ بستگی دارد. توریستی مسئولانه با توریستی پایدار یکسان نیست. توریستی مسئولانه پذیرش مسئولیت در مورد ایجاد توسعه پایدار و نحوهٔ روبه رو شدن افراد در قبال چالش هاست.

* کارشناسی ارشد مدیریت توریستی

منبع: میراث آریا

به "گردشگری مسئولانه، پذیرش مسئولیت درخصوص ایجاد توسعه گردشگری پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری مسئولانه، پذیرش مسئولیت درخصوص ایجاد توسعه گردشگری پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید