همه باید واکسن آنفلوآنزا بزنیم؟

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، خبرنگاران : براساس تاکید پزشکان و متخصصان، تلقیح همگانی واکسن آنفولانزا ضرورتی ندارد و تزریق آن تنها به گروه های پرخطر توصیه می گردد.

همه باید واکسن آنفلوآنزا بزنیم؟

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها به نقل از تسنیم، هرسال با شروع فصل پاییز، نگرانی ها درباره ابتلا به آنفولانزا به ویژه در میان گروه های پرخطر شدت می گیرد، اما سال جاری به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و احتمال ابتلای همزمان به هر دو ویروس، این نگرانی دو چندان شده است.

مشاهدات میدانی هم حکایت از افزایش مراجعه نمایندگان به داروخانه ها و مراکز بهداشت برای دریافت و تزریق واکسن آنفولانزا نسبت به سال های گذشته دارد، درحالی که بسیاری از افراد مراجعه نماینده در گروه های پرخطر قرار نمی گیرند و تزریق واکسن آنفولانزا برای آنها ضرورتی ندارد.

براساس تاکید پزشکان و متخصصان، تلقیح همگانی واکسن آنفولانزا ضرورتی ندارد و تزریق آن تنها به گروه های پرخطر توصیه می گردد، ضمن اینکه میزان ایمنی واکسن آنفلوانزا هم بین 30 تا 35 درصد بوده و 100 درصد نیست، بنابراین متخصصان پیشنهاد می نمایند که فقط بیماران قلبی، ریوی و کلیوی، مبتلایان به دیابت، ایدز، سرطان و نقص سیستم ایمنی که مستعد بیماری آنفلوانزا هستند، این واکسن را تزریق نمایند.

کاهش ابتلا به آنفولانزا با رعایت اصول بهداشتی

اگرچه احتمال انتقال همزمان ویروس کرونا و آنفولانزا در ماه های پیش رو تشدید می گردد اما نکته مثبت ماجرا آن جاست که راه های پیشگیری از آنفلوانزا مشابه پیشگیری از کروناست.

درواقع اگر پروتکل های بهداشتی مربوط به کرونا یعنی استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران، شستن مداوم دست ها، عدم تماس دست آلوده با چشم، دهان و بینی و... توسط افراد رعایت گردد، احتمال شیوع آنفلوآنزا کاهش می یابد.

مروری به تجربه کشورهای نیمکره جنوبی که در 6 ماهه اول سال جاری زمستان را تجربه نموده اند هم این موضوع را تایید می نماید، مثلا در زمستان سال جاری در کشور استرالیا، میزان شیوع آنفلوآنزا نسبت به سال های گذشته کاهشی بوده است، شیلی و آفریقای جنوبی هم تجربه های مشابه استرالیا در افت تعداد مبتلایان به آنفولانزا داشته اند.

منبع: اقتصادنیوز

به "همه باید واکسن آنفلوآنزا بزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه باید واکسن آنفلوآنزا بزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید