موضع گیری گراهام نسبت به توافق صلح بین آمریکا و طالبان

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، ایسنا نوشت: لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکایی بیان کرد: زمان به ما نشان خواهد داد که آیا توافق صلح اعلام شده در روز شنبه میان آمریکا و طالبان به اهدافش رسیده و پابرجا باقی می ماند یا خیر.

موضع گیری گراهام نسبت به توافق صلح بین آمریکا و طالبان

به گزارش پایگاه هیل، روز شنبه توافق صلح آمریکا و طالبان توسط زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا به مذاکرات با این گروه و همچنین عبدالغنی برادر، مسئول سیاسی طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر به هدف پایان دادن به طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا در افغانستان امضا شد. آمریکا بر اساس این توافق قبول کرده که فرایند خروج نظامیانش از افغانستان را کلید بزند و در قبال آن طالبان قبول کرده میزبان تروریستهایی نباشند که خواستار حمله به آمریکا هستند.

گراهام تاکید کرد: من بسیار مظنون هستم که طالبان اصلا قانون اساسی افغانستان قبول کرده باشد و به حقوق اقلیت های مذهبی و زنان در این کشور احترام بگذارد.

او که عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است در بیانیه ای شرح داد: زمان به ما نشان خواهد داد که آیا این آشتی در افغانستان قابل تکمیل با شرافت و امنیت خواهد بود یا خیر اما با این حال بعد از بیش از 18 سال جنگ در افغانستان اکنون زمان تلاش کردن است.

بر اساس این توافق قرار است به تدریج از تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان کاسته شده و در مرحله اول از 12000 تن به 8600 تن برسد.

گراهام خاطر نشان کرد: کاهش تعداد نظامیان آمریکا به 8600 تن با توجه به شرایط میدانی فعلی موجه است اما هر گونه کاهش بیشتر این تعداد باید بر مبنای شرایط صورت بگیرد و در عین حال با فرض وجود قابلیتهای کافی نزد نیروهای امنیتی افغانستان به منظور محافظت از مردم این کشور، سرزمین آمریکا و همپیمانان ما صورت بگیرد.

گراهام یکی از معدود نمایندگان جمهوریخواه است که نسبت به این توافق صلح اظهار نگرانی کرده است. اخیرا 22 جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا تحت رهبری لیز چنی در نامه ای به مارک اسپر، وزیر دفاع و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه این کشور نسبت به این توافق صلح با طالبان اظهار نگرانی جدی کردند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "موضع گیری گراهام نسبت به توافق صلح بین آمریکا و طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری گراهام نسبت به توافق صلح بین آمریکا و طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید