فیفا جریمه 50 هزار دلاری پرسپولیس برای استوکس را تایید می نماید؟

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، یک کارشناس حقوقی می گوید باید دید جریمه50 هزار دلاری استوکس که توسط باشگاه پرسپولیس مطرح می گردد، در فیفا نیز تایید می گردد یا خیر.

فیفا جریمه 50 هزار دلاری پرسپولیس برای استوکس را تایید می نماید؟

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، باشگاه پرسپولیس در نقل وانتقالات نیم فصل، آنتونی استوکس را به خدمت گرفت تا مسائل خط حمله تیمش را رفع کند اما این مهاجم ایرلندی به جای تمرین، چند روزی است که در دوبی به استراحت می پردازد. درباره این موضوع باشگاه پرسپولیس خاطرنشان کرد بابت غیبت در هر بازی، 50 هزار دلار استوکس را جریمه خواهد نمود.

در همین رابطه محمد رسول باختر، حقوق دان ورزشی در گفت وگو با وبلاگ جدیدترین ها اظهار کرد: پس از غیبت آنتونی استوکس و اعلام نارضایتی باشگاه پرسپولیس، انصاری فرد در مصاحبه ای تلویزیونی در مورد غیبت استوکس اعلام کرد که در قرارداد برای هر جلسه غیبت در مسابقات، 50 هزار دلار جریمه مشخص نموده است. پرسشی که ممکن است مطرح گردد، این است که آیا باشگاه ها اساساً حق دارند بازیکن را جریمه نمایند و همچنین آیا باشگاه ها در مشخص این مبالغ آزادی کامل دارند؟

وی اضافه نمود: در صورت تخلف بازیکن از تعهدات قراردادی، باشگاه باید قادر باشد تا وی را جریمه کند و این جریمه از حقوق باشگاه است و باشگاه ها با بهره گیری مناسب از آن ها بازیکنان را ملزم به حفظ نظم و انضباط تیمی می نمایند اما این حق نباید مورد سوء استفاده باشگاه ها قرار بگیرد، لذا باید اصول کلی نسبت به چنین جریمه هایی حاکم باشد تا حق و حقوق بازیکنان تضییع نگردد.

او توضیح داد: در رویه اتاق حل و فصل اختلافات و دیوان داوری ورزش، قضات و داوران میزان جریمه و طریقه وضع آن را آنالیز می نمایند و بر اساس آن ها یا جریمه را صحیح و موافق اصول می دانند یا حکم بر بطلان آن می دهند. حتی ممکن است جریمه مورد پذیرش قرار بگیرد اما مبلغ کاهش یابد.

این کارشناس حقوقی در ادامه گفت: رعایت تناسب عمل ارتکابی و جریمه، یکی از اصول بسیار مهم جریمه کردن بازیکنان است. کمیته رسیدگی نماینده باید بر اساس شرایط و موقعیت این جریمه را مشخص کند. عدم رعایت تناسب موجب کاهش این مبلغ توسط داوران و قضات است. در دیوان داوری ورزش و اتاق حل و فصل اختلافات فیفا، داوران و قضات حق کاهش مبلغ جریمه را به استناد قانون تعهدات سوئیس دارند.

وی اضافه نمود: در پرونده شماره 3823 دیوان داوری ورزش، داوران به دلیل عدم تطابق تناسب فاحش مبلغ جریمه با عمل ارتکابی و با استناد به قانون تعهدات سوئیس استدلال نموده اند که با پذیرش اصل جریمه، می توان مبلغ آن را کاهش داد. همچنین در تصمیم اتاق حل و فصل اختلافات فیفا در اسفند ماه 1396، باشگاهی بازیکن را به دلیل غیبت در یک مسابقه به میزان 66 درصد از دستمزد یک ماه وی جریمه نموده و قضات فیفا این مبلغ را برای یک جلسه بسیار زیاد دانسته اند و در صورت رعایت سایر موارد لازم، با تأیید جریمه، مبلغ آن را به میزان لازم کاهش می دهند.

او همچنین اضافه نمود: ممکن است باشگاهی برای مشروعیت بخشیدن به این مبالغ گزاف از بازیکن پذیرش کتبی جریمه اخذ کند که این پذیرش مدرک محکمی برای تناسب مبلغ نیست و حتی اگر بازیکن این مبلغ را بپذیرد، می تواند در آینده به تناسب آن اعتراض کند و هر دو مرجع، تناسب را مورد آنالیز قرار می دهند.

رسول باختر در سرانجام گفت: بنابراین بهتر است باشگاه های ایرانی در هنگام انعقاد قرارداد در مورد مبالغ جریمه ها دقت نظر بیشتری داشته باشند و آن ها را متناسب با عمل بازیکن مشخص نمایند و نه مبالغ گزافی که در ظاهر بازدارنده هستند اما در عمل باشگاه ها را می توانند با مشکل روبرو سازند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فیفا جریمه 50 هزار دلاری پرسپولیس برای استوکس را تایید می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیفا جریمه 50 هزار دلاری پرسپولیس برای استوکس را تایید می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید