دل آن ها را نشکنید...

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، یک روان شناس و مشاور خانواده گفت: یکی از مهم ترین موضوعاتی که منجر به ناراحتی روحی سالمندان می گردد توجه نکردن به آنهاست.

دل آن ها را نشکنید...

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها ، طیبه حاج محمد یزدی روان شناس عمومی و مشاور خانواده در گفت و گویی با خبرنگار ما مطرح کرد: ابتدا باید به این اشاره کنیم که به چه سنی عنوان سالمند اطلاق می گردد. این موضوع بسیار متفاوتی است که باید به آن بپردازیم. سال هایی که یک فرد در طول زندگی از نوجوانی ، جوانی، جوانی دوم تا میانسالی و سالمندی طی نموده است هر یک مراحل و زمانی معین دارد.

حاج محمد یزدی اضافه نمود: افراد از نظر رفتار، فکری، سلامت جسمانی و مراقبت ها نسبت به یکدیگر فرایند متفاوتی دارند. ممکن است یک فرد در 50 سالگی آنقدر ناتوان شده و آنقدر مسائل روحی و جسمانی داشته باشد که رسما سالمند شده است. او نه از نظر سنی که از نظر جسمانی سالمند به شمار می رود. یعنی احتیاجمند توجهات و مراقبت های مختص به این رده سنی است.

روان شناس عمومی و مشاور خانواده ادامه داد: شرایط برعکس هم وجود دارد. فرض کنید فردی 80 سال دارد ولی بسیار فرد توانمندی است و به تنهایی تمامی کارهایش را اداره می نماید. او حتی هنوز شاغل است و یک زندگی را مدیریت می نماید. ما نمی توانیم برای سالمند به طور مطلق سن و سال تعریف کنیم.

وی گفت: از نظر روان شناسی می گویند از سن 20 تا 65 سالگی دو دوره جوانی داریم. 20 تا 45 سالگی جوانی اول نام دارد و 45 تا 65 سالگی به جوانی دوم اختصاص دارد. دوره زمانی 70 تا 80 سال دوره میانسالی نام دارد و از 85 سالگی به بعد نیز کهنسالی است. از نظر سنی این عنوان ها را می توان به انسان ها با توجه به سن و سالشان اطلاق کرد. این یک سیر طبیعی و حیاتی بشر است.

حاج محمد یزدی بیان داشت: نوع تفکر، نوع نگاه و نوع رفتار زندگی تاثیر ویژه ای در یک فرد دارد. میانسالی را به هیچ عنوان نمی توان بر اساس آنچه که علم روان شناسی می گوید به افراد 70 سال به بالا یا حتی پایین تر از آن اطلاق کرد. در بعضی دیگر از اظهارنظرها از 65 تا 80 سالگی دوره میانسالی قرار گرفته است. برای بعضی خیلی زودتر و یا برعکس خیلی دیرتر این دوره میانسالی سر می رسد و همانطور که گفتم این بستگی به نوع زندگی فرد دارد.

این روان شناس تاکید نمود: نحوه چگونه برخورد کردن با سالمندان بسیار اهمیت دارد. این نحوه برخورد باید متناسب با روحیه افراد باشد. افرادی هستند که با وجود داشتن بیماری های مختلف و ناتوانی های جسمانی سعی می نمایند روی پای خودشان بایستند و راه بفرایند. دوست ندارند از کسی کمک بگیرند و کوشش می نمایند از عهده کارهای خودشان بربیایند.

مشاور خانواده اذعان داشت: ضروری است که در بعضی امور به افراد سالمند کمک گردد اما بعضی هستند که روحیه بسیار ضعیفی دارند. آنها به محض اینکه متوجه شوند مسئله ای پیدا نموده اند دیگر خودشان را ناتوان قلمداد می نمایند. یعنی اینکه اگر یک بار به دلیل مشکل جسمانی نتوانند راه بفرایند و یک نفر به آنها در راه رفتن کمک کند و دست آنها را بگیرد دیگر همواره انتظار دارند یکی کمک حال آنها در هنگام راه رفتن باشد.

حاج محمد یزدی یادآور شد: مراقبت برای این نوع افراد یک دقت خاصی می خواهد، اعضای خانواده و یا پرستارانی که وظیفه مراقبت از این افراد را بر عهده دارند نباید اجازه دهند فرد بیش از اندازه خود را ببازد یا خود را همواره احتیاجمند به دیگران ببینید. فرد قرار است 30 سال دیگر عمر کند و این بدان معنا نیست که تا 30 سال دیگر افراد دیگر باید در خدمت این فرد باشند و مدام به او کمک نمایند.

وی اعلام کرد: این دست از سالمندان که روحیه ضعیفی دارند باید کارهای شخصی خودشان را انجام بدهند و سعی نمایند تا جایی که ضروری است خود را احتیاجمند به دیگران نبینند و روحیه خود را نبازند. اگر در جایی واقعا کمک احتیاج داشت او را کمک نمایند اما اگر خودش می تواند لزومی به کمک دیگران نیست. این خیلی مهم است.

حاج محمد یزدی گفت: در افراد سالمند با توجهات و مراقبت های متفاوتی روبرو هستیم. اما نکته ای وجود دارد. زمانی که یک فرد به طور کلی احتیاجمند دیگران می گردد از نظر روحی ضعیف است. یک احساس درونی منفی در او به وجود می آید. آنها دل شکسته و دل نازک می شوند. بعضی از افراد به سرعت ناراحت می شوند که باید ملاحظه آنها را به طور کامل داشت. به هیچ عنوان نباید به این افراد تندی گردد مخصوصا این مورد در رابطه با رفتار فرزندان بسیار مهم است و هرگز نباید با تندی با والدین ناتوان خود برخورد نمایند.

این روان شناس تاکید نمود: یکی از موضوعات در رابطه با سالمندان این است که دوست دارد توجه کافی را از سوی دیگران دریافت کند. آنها می خواهند دیگران حرف هایشان را بشنوند و باور نمایند. اگر اطرافیان ، سالمندان را به قول معروف به حساب نیاورند آنها بابت این موضوع به شدت ناراحت می شوند و اذیت می شوند. گاهی اوضاع به مرحله ای می رسد که اصلا سالمندان را دیگر نمی بینند و او را ندید می گیرند. این یکی از عظیم ترین نکاتی است که سالمندان را بسیار اذیت می نماید.

این روان شناس و مشاور خانواده ادامه داد: گاهی اوقات یک سالمند شرایط جسمانی بدی دارد اما اطرافیان و خانواده اش او را باور دارند و حرفش را گوش می نمایند و احترام بسیار زیادی برای او قائل هستند. همین باعث می گردد که فرد سالمند با وجود بیماری، بسیار سرزنده و از نظر روحی در موقعیت مناسبی قرار داشته باشد. او از دایره زندگی و جمع کنار نرفته است.

حاج محمد یزدی گفت: مهم ترین آسیبی که به سالمندان می خورد و باعث کاهش توان جسمی و روحی او می گردد، توجه نکردن به آنهاست. این سالمندان دچار افسردگی های شدید می شوند. افرادی که در سن جوانی هستند باید به این نکته در رابطه با سالمندان توجه داشته باشند. در جامعه امروزی جوانان باید آموزش های لازم را در این رابطه داشته باشند و برای رفتار با این قشر صبر و حوصله کافی به خرج بدهند.

این مشاور خانواده اضافه نمود: جامعه امروزی صبر و توان زیادی ندارد. همه می خواهند سریع به چیزی که می خواهند برسند و به همین دلیل نوعی بی حوصلگی به وجود می آید که باعث شکستن دل سالمندان می گردد.

وی گفت: سالمندان دچار کند رفتاری نیز هستند. یعنی آنها به دلیل همان ضعف های جسمانی در رفتارهای خود به آهستگی پیش می فرایند. تحمل این شرایط سالمندان نیز صبر و حوصله را می طلبد. این کند رفتاری باعث دور شدن اطرافیان از یک سالمند می گردد و از مسئولیت هایشان در قبال او شانه خالی نمایند. این مسائل بسیار باعث ناراحتی یک سالمند می گردد. آنها درون خود غصه می خورند و این غصه ها ، ناتوانی ها و حجم های نگرانی آنها را بالاتر می برد.

این روان شناس و مشاور خانواده یادآور شد: ما باید توجه کافی به عظیمان و سالمندان داشته باشیم. حتی در روایت ها داریم که یک سالمند حکم نبی را برای خانواده دارد. هر شادی که به آنها می دهیم باعث کمک به آنها و برطرف خطرات جسمانی می گردد. این نشاط دادن به سالمندان باعث مرتفع شدن مسائل جسمانی آنها می گردد و زندگی بهتری را برایشان رقم می زند.

طیبه حاج محمد یزدی در خاتمه گفت: این سالمندان شاید از لحاظ کاری نتوانند کمک رسان اطرافیان خود باشند اما همان دعا و یا همان نفس شان برای رقم خوردن یک زندگی خوب کافی است و به اصطلاح فرد را از بلاها دور نگه می دارد. باید به این مسائل بسیار توجه کنیم، بالاخره خودمان هم به این روزها می رسیم. سالمندی چیزی است که فرا روی همه انسان ها قرار گرفته است.

هیلدا حسینی خواه / وبلاگ جدیدترین ها

منبع: جام جم آنلاین

به "دل آن ها را نشکنید..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دل آن ها را نشکنید..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید