خشونت عجیب علیه نوزادان!

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، با شکم عظیم و صورت پف نموده، اما زیبایش روی جایگاه مطب لم داده و با همسرش با منظره پرتره ای از نوزادی تازه به جهان آمده که تصویرش روی دیوار است، سلفی می گیرد. کارش که تمام می شود همان طور که روسری اش را مرتب می نماید، رو به منشی می گوید: خانم دکتر گفتن من می تونم 9/9/99 زایمان کنم. وارد هفته سی وهشتم شدم. راستش خیلی برامون مهمه بچه مون توی این روز به جهان بیاد. چرا؟ این سؤال را من می پرسم و خانم پا به ماه به سمت صدا برمی شود و می گوید: خب لاکچریه دیگه. رنده. خوش شانسی میاره.... منشی می گوید: خوش شانسی میاره؟ دختر می خندد و می گوید: آره دیگه. خب شما فکر کن بعدا که عظیم شد می گه مامان و بابام برنامه ریزی کردن من 99.9.9 به جهان بیام. می فهمه ما همواره براش برنامه ریزی می کردیم.

خشونت عجیب علیه نوزادان!

به گزارش شرق، اینجا ساختمان پزشکانی در خیابان ولیعصر تهران است. مطب خانم دکتر پر است از زنانی که می خواهند سرانجام بارداری شان زودتر از هفته چهلم اعلام شود تا بتوانند فرزندشان را 99.9.9 در آغوش بکشند تا نوزاد بخت برگشته شان به لشکر خوش شانس های تولد رند بپیوندد. به گفته یکی از متخصصان زنان و زایمان که با قول اینکه نامش در این گزارش نیاید، حاضر به صحبت شد.

در بیمارستان های مهم و مادر خصوصی که زنان در آن زایمان می نمایند، اگر به صورت عادی و روزانه پنج تولد ثبت شود، در روز های با تاریخ رند این تعداد زایمان ها به 20 زایمان هم می رسد. این متخصص در ادامه می گوید: تازه این آمار بیمارستان هاست. در بیمارستان هایی با تخصص زنان مثل بیمارستان ص که بیمارستانی بسیار گران است، تعداد زایمان های روز های رند حداقل به صد زایمان هم می رسد. شما کافی است همین تاریخ 99.9.9 که پیش رویمان داریم، به چند بیمارستان سر بزنید و ببینید در همین بحران کرونا چه صف عریض وطویلی از زنان باردار درست شده که می خواهند لاکچری زایمان نمایند. به گفته این متخصص زنان و زایمان، برای زایمان لاکچری هزینه بیشتری هم پرداخت می شود؛ هم پزشک دستمزد بیشتری می گیرد، هم بیمارستان. چون بیمارستان با جریمه احتمالی روبه روست و پول جریمه را پیش پیش از والدینی می گیرد که نمی دانند چه جفای بزرگی در حق فرزندشان می نمایند.

درست است که به گفته پزشکان از هفته 38 تا هفته 40 زمان زایمان است و می توان در صورت اتفاقی اورژانسی فرزند را از شکم مادر خارج کرد، اما گاهی اتفاق می افتد که نوزاد تا سرانجام هفته 40 و ورود به هفته 41 هنوز به جهان نمی آید. در چنین شرایطی هم اگر جنین مسئله ای نداشته باشد، پزشکان توصیه می نمایند حیات جنینی از نوزاد دریغ نشود و اجازه دهند او زندگی اش را در شکم مادر ادامه دهد.

گلناز یکی از زنانی است که سال گذشته فرزندش سرانجام هفته 40 و در ورود به هفته 41 به جهان آمده؛ او می گوید: من پیش از هفته 35 حالم اصلا خوب نبود و مدام به سزارین فکر می کردم. به پیشنهاد یکی از دوستانم پزشکم را عوض کردم و احساسم را گفتم. او برایم از تماس پوست به پوست وقت زایمان طبیعی گفت. از اینکه فرایند زایمان طبیعی اگر پزشک تشخیص دهد که من می توانم زایمان فیزیولوژیک داشته باشم، یک فرایند دو نفره با حضور پدر فرزندم است. همسرم می تواند در تمام زمان زایمان با من باشد. کمکم کند که درد زایمان را از سر بگذرانم. با من ورزش های زمان زایمان را تمرین کند و لحظه تولد را ببیند.

دکتر به من تأکید کرد که می توانم فرزندم را در لحظه تولد زمانی که بندناف جدا نشده، مدتی در آغوش بگیرم و تأکید کرد این تجربه مهم را از خودم نگیرم. از طرفی به من گفت که برای زایمان عجله نکنم و اجازه دهم فرزندم تا وقتی که می خواهد در شکمم باقی بماند. خب من گوش کردم و نتیجه گرفتم. بچه من هفته 41 به جهان آمد و کاملا رسیده بود. بدنش، قوای جسمانی اش، همه چیزش با بچه هایی که پیش تر دیده بودیم، متفاوت بود. همان جا بود که فهمیدم چه موهبت بزرگی را داشتم از دست می دادم.

ثبت احوال میانجی شد

بعد از اینکه معلوم شد کرونا هم نمی تواند جلوی آن هایی را بگیرد که می خواهند تاریخ تولد تقویمی برای فرزندشان داشته باشند، ثبت احوال برای اینکه از تجمع مردم در بیمارستان ها جلوگیری کند، گفت که به متولدین آذرماه با تاریخ 99.9.9 شناسنامه می دهد. سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با تأکید بر لزوم توجه والدین به سلامت فرزندان خود به جای توجه به تاریخ تولد رُند اظهار کرد: امکان صدور شناسنامه متولدین 15 روز اول آذر به تاریخ رُند وجود دارد.

سیف الله ابوترابی در تشریح ثبت تاریخ تولد در روز 99.9.9 گفته است: سازمان ثبت احوال کشور محدودیتی برای ثبت این وقایع ندارد، بنابراین اگر فردی در تاریخ پنجم یا ششم آذر به جهان بیاید، می تواند به سازمان ثبت احوال کشور مراجعه کند و در نهم آذر ماه با تاریخ صدور 99.9.9 شناسنامه دریافت کند. خواهش ما این است همان طور که معاونت درمان وزارت بهداشت نیز تأکید می نماید، سلامت فرزندان را که مهم تر از تولد رُند 99.9.9 است در نظر بگیرید؛ چرا که ممکن است خدایی ناکرده این کار موجب آسیب دیدگی نوزاد شود.

مانند سال های گذشته که بحث تاریخ های رُند 98.8.8، 97.7.7 و 96.6.6 مطرح بوده، با آنالیز هایی که داشتیم تفاوت خیلی زیادی میان آمار های روز ماقبل و مابعد مشاهده نمی شود، بنابراین از همه هم وطنان تقاضا می کنیم که به سلامت فرزندان خود بیندیشند. شاید فردی تمایل داشته باشد تاریخ صدور شناسنامه فرزندش 99.9.9 باشد؛ بنابراین ثبت احوال محدودیتی برای ثبت ولادت با تاریخ 99.9.9 با گواهی اخذ شده از بیمارستان ندارد، اما والدین توجه داشته باشند اگر فرزندشان دوم یا سوم آذر ماه یا تا 15 روز اول ماه متولد شود، طبق قانون در این 15 روزکه اجازه داده شده تا برای صدور شناسنامه اقدام نمایند، می توانند برای صدور شناسنامه فرزند خود در تاریخ 99.9.9 اقدام نمایند.

اهمیت زندگی داخل رحم برای جنین

ناهید خداکرمی، رئیس انجمن مامایی ایران و عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی، با بیان اینکه انتخاب تاریخ تولد تقویمی خشونت علیه کودک است، در پاسخ به این سؤال که انتخاب تقویمی زمان تولد از چه زمانی باب شد می گوید: به صورت کلی، این پدیده از تیم درمان آغاز شد که بدون توجه به اینکه بارداری باید خود به خود سرانجام پیدا کند، زمانی را که به آن تاریخ تقریبی تولد یا زایمان می گوییم، به عنوان یک زمان قطعی ختم حاملگی به مادر اعلام کردند. بعد از آن نوبت سزارین های تکراری بود. یعنی کسانی که در زایمان های پیشین سزارین شده بودند و بهتر بود در زایمان جدید هم سزارین شوند، برای همین یک تاریخ تقویمی به آن ها اعلام کردند. کم کم کسانی هم که خواهان تولد فرزندشان به شیوه سزارین بودند، به این قافله پیوستند. این پدیده امروزی نیست و یک پدیده اجتماعی-فرهنگی-بهداشتی غیر اخلاقی است که سال هاست در کشور وجود دارد و نظام سلامت ما با تخصص گرایی شدید به این مسئله دامن زده؛ اما اینکه تاریخ ها لاکچری شد، پدیده ای 10 ساله است که آن هم به نابرابری اقتصادی-اجتماعی که در کشور حاکم است، باز می شود. همین طور بخشی از ماجرا مربوط به شرایط اجتماعی است. وقتی زنان کمترین اختیار را درباره پوشش، صندلی و حتی درمورد مراقبت سلامت باروری دارند و تصمیم گیرندگان اصلی درباره دوران بارداری شان هم کسان دیگری هستند، بنابراین جایی که می توانند برای بدنشان تصمیم بگیرند یا فکر می نمایند که اختیار بیشتری دارند، به صورت ناخودآگاه می آیند و گاهی تصمیماتی خطرناک برای خودشان یا کودکشان می گیرند که یکی از این تصمیمات تاریخ تولد تقویمی یا لاکچری است که عمدتا نوکیسگان به آن دامن می زنند.

خداکرمی گفت: افرادی که به مراکز سلامت مراجعه می نمایند و غالبا مراقبت آن ها توسط ماما انجام می شود، معمولا چنین خواسته ای ندارند، مادرانی که به مراکز مشاوره مامایی یا کلاس های آمادگی زایمان می فرایند، چنین خواسته ای ندارند، مادرانی که تیم درمان وقت کافی برای مراقبت از آن ها می گذارد و آن ها را توجیه می نماید که فرایند فیزیولوژیک بارداری به نفع نوزاد است و فرایند بارداری خودبه خود باید سرانجام یابد، کمتر زیر بار چنین چیز هایی می فرایند. اما مادرانی که از آموزش های کافی دوران بارداری برخوردار نیستند، بیشتر متقاضی این زایمان ها هستند و جهل و ناآگاهی خانواده و تن دادن تیم درمان به این خواسته به این مسئله دامن می زند. من معتقدم اگر مادری تقاضای ختم بارداری زودهنگام داشت، حتما باید پزشک یا ماما یک ساعت برای او و خانواده اش وقت بگذارد و فرایند طبیعی زایمان را برای او باز کند. معمولا مادران بعد از این جلسه توجیهی پشیمان می شوند و دلشان می خواهد که سرانجام بارداری فیزیولوژیک باشد؛ اما اگر باز هم مادر به سرانجام تقویمی بارداری اصرار داشت، باید به خواسته مادر احترام بگذاریم؛ اما مشکل ما بیشتر از یک عدد است و هیچ خانواده ای فرزندش را قربانی عدد نمی نماید.

وی در پاسخ به این سؤال که انگیزه مادرانی که دنبال تاریخ تولد تقویمی برای فرزندشان هستند چیست، می گوید: بودند مادرانی که می خواستند تاریخ تولدشان با فرزندشان یکی شود. یا به دنبال تاریخ رند باشند. ما بدون مخالفت آغاز به شرح درباره فرایند زایمان می کنیم و از اهمیت آن می گوییم. معمولا ندیدیم بعد از این مصاحبه ها مادر همچنان اصرار به این مسئله داشته باشد.

او با بیان اینکه دریافت زندگی جنینی از نوزاد پایمال کردن حقوق اوست گفت: نباید زندگی داخل رحم از نوزاد گرفته شود. این مسئله می تواند یک خشونت علیه بچه ها محسوب شود. ما عوارض کوتاه مدت و بلند مدت داریم و این طور نیست که فقط کسانی فرزندشان دچار عارضه احتمالی شود که چند هفته زودتر به جهان می آید، ممکن است حتی یک روز زودتر از موعد زایمان کردن، نوزاد را با خطرات جدی روبرو کند. بیشترین عوارض برای این نوزادان عوارض تنفسی است؛ چرا که حتما دستگاه تنفسی نوزاد باید رسیده باشد. ممکن است وزن بچه مناسب باشد، اما دستگاه تنفسی او کامل نباشد، دوم اینکه مسائل مغزی و سیستم عصبی است. نوزاد هنگام زایمان هشت تا 12 ساعت زمان دارد که خودش را برای زندگی بیرون از رحم آماده کند که با تاریخ تقویمی آن را از فرزندمان می گیریم و این زمان زیادی برای کامل شدن سیستم عصبی و مغزی است. ضمن اینکه نشان داده شده در دراز مدت بچه هایی که زودتر از موعد به جهان می آیند، دو برابر بیشتر در معرض آسم و آلرژی هستند و دیابت و چاقی و اوتیسم و بیش فعالی هم در انتظار آنهاست.

شهوت و هیجان زندگی لاکچری و داشتن تاریخ رند برای هر چیزی، زندگی بچه ها را هم نشانه گرفته و در سال های اخیر بیشتر هم شده است. آدم هایی که فکر می نمایند می توانند با یک تاریخ رند، زندگی متفاوتی را به فرزندشان هدیه نمایند. اما شاید بد نباشد یک روز بخشی از آدم هایی را که در تاریخ رند به جهان آمده اند، پیدا نمایند و به جواب این سؤال ذهنی شان برسند که آن هایی که در تاریخ های رند به جهان آمده اند، واقعا آدم های متفاوت و خوش شانسی هستند یا این کیفیت زندگی و نوع تربیت است که خوشبختی را به فرزندمان هدیه می نماید.

منبع: فرارو

به "خشونت عجیب علیه نوزادان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشونت عجیب علیه نوزادان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید