جولان موبایل های قاچاق در بازار با کد اتباع خارجی!

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل از افزایش توزیع گسترده موبایل های قاچاق در پی کاهش واردات قانونی اطلاع داد و اظهار کرد: طبق گفته بعضی از فعالان بازار این موبایل های قاچاق با استفاده از کد اقامت اتباع خارجی و با دریافت مبالغی بین 25 تا 100 هزارتومان رجیستر می شوند.

جولان موبایل های قاچاق در بازار با کد اتباع خارجی!

امیر اسحاقی - دبیر انجمن واردنمایندگان موبایل - در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: طی روزهای اخیر گزارشات متعددی از فعالان بازار با موضوع توزیع گسترده موبایل های قاچاق دریافت نموده ایم. بر همین اساس تحقیقاتی صورت گرفت که نشان می دهد موبایل های مدنظر با سوء استفاده از کد اقامت اتباع خارجی به تعداد بسیار زیادی رجیستر شده و در سطح بازار توزیع شده است. همچنین به گفته بعضی از فعالان بازار این موبایل های قاچاق با استفاده از کد اقامت اتباع خارجی و با دریافت مبالغی بین 25 تا 100 هزارتومان رجیستر می شوند.

وی با اشاره به کاهش واردات قانونی به دلیل عدم تخصیص ارز، طی هفته های اخیر، توضیح داد: در این مدت شاهد سوء استفاده قاچاقچیان و سوداگران از این خلا بوده ایم. این افراد میزان قابل توجهی تلفن همراه را به صورت قاچاق وارد کشور نموده و با استفاده از کد اقامت اتباع خارجی این موبایل ها را رجیستر نموده اند. حتی در بعضی موارد سودجویان توانسته اند تا با یک کد اقامتی چندین موبایل را رجیستر نمایند.

دبیرانجمن واردنمایندگان موبایل با بیان اینکه در گذشته هم با معضلی عظیم به نام سوء استفاده از واردات رویه مسافری روبرو بودیم، گفت: با تمهیداتی که در دستگاه های دولتی اندیشیده شد، این مشکل به حداقل رسید، اما حالا این مشکل به شکل دیگری ظاهر شده و این سوال مطرح می گردد که در جایی که با کمبود منابع ارزی روبرو و برای واردات قانونی موبایل با مسائل عجیب و غریبی روبرو هستیم، چطور می گردد عده ای به این سادگی باعث خروج ارز بی قاعده از کشور شده و به سوداگری در این حوزه می پردازند؟

به گفته وی در صورتی که مسئولان ذیربط به سرعت چاره ای برای این سوء استفاده اتخاذ ننمایند، به زودی شاهد سیل عظیمی از موبایل های قاچاق در بازار خواهیم بود که منجر به ضرر و زیان تاجران قانونی خواهد شد. از طرف دیگر با توجه به اینکه موبایل های قاچاق موجود در بازار گارانتی ندارند، به زودی با موج عظیمی از نارضایتی مصرف نمایندگان روبرو می شویم.

میانه اردیبهشت ماه انجمن واردنمایندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی طی بیانیه ای اعلام نموده بود که که اگر توقف های متعدد و زمان بر در ثبت سفارش و تخصیص ارز به شیوه حاضر ادامه پیدا کند، با معضل عظیم کمبود جهانی کالا و افزایش بی سابقه بیش از 30 درصدی قیمت ها روبرو خواهیم شد.

طبق اعلام این انجمن از ابتدای سال 1399 تا نیمه اردیبهشت ماه تنها 700 هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده در حالی که مصرف ماهانه کشور یک میلیون و 200 هزار دستگاه است. از این رو میزان موبایل وارد شده در فروردین و اردیبهشت 1399 جوابگوی تقاضای ایجاد شده در بازار در پی تعطیلی مراکز آموزشی و اجرای آموزش آنلاین نیست و همین موضوع باعث التهاب در بازار شده است.

منبع: فرارو

به "جولان موبایل های قاچاق در بازار با کد اتباع خارجی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان موبایل های قاچاق در بازار با کد اتباع خارجی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید