تصمیم تاریخی و عجیب جو بایدن

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، خبرنگاران : جو بایدن در راستای تحقق وعده خود برای تشکیل یک دولت متنوع، در تصمیمی تاریخی و تا حدی عجیب، دب هالند نماینده نیومکزیکو در مجلس نمایندگان و از بومیان سرخپوست آمریکایی را برای تصدی وزارت کشور -که سابقه مطلوبی در رفتار با بومیان این کشور ندارد- برگزیده است.

تصمیم تاریخی و عجیب جو بایدن

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها؛ سخنگوی تیم انتقالی جو بایدن روز پنج شنبه تایید کرد که برای اولین بار رئیس جمهور منتخب ایالات متحده یک بومی آمریکایی را برای یک پست در حد وزارتخانه انتخاب نموده است. چنانچه دب هالند از سوی مجلس سنا برای رهبری وزارت داخلی آمریکا تایید شود، این نخستین بار است که یکی از اهالی بومی آمریکا به مقام وزارت می رسد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، وزارت کشور در ایالات متحده در مقایسه با کشورهای اروپایی، بیشتر وظایف منطقه ای مربوط به اقلیم طبیعی را به عهده دارد و به امور امنیتی نمی پردازد. تصمیم جو بایدن گامی تاریخی برای ملت آمریکا است که برای نخستین بار اهالی بومی ایالات متحده را در حکمرانی کشور دخالت می دهد.

دب هالند یکی از دو زن با تبار سرخ پوستی است که در سال 2018 پیروز شد وارد کنگره شود (دومین زن بومی مجلس نمایندگان شریس دیویدز، نماینده کانزاس است). در صورت تایید وی از سوی سنا، وی وظیفه نظارت بر 500 میلیون هکتار از زمین های دولتی از جمله پارک های ملی، سایت های حفاری نفتی و گازی و زیستگاه های گونه های در معرض خطر را بر عهده خواهد داشت. انتخاب وی به همراه انتخاب مایکل ریگان برای آژانس حفاظت از محیط زیست، جزو آخرین تصمیماتی است که رئیس جمهور منتخب آمریکا گرفته است. مانند دب هالند، مایکل ریگان نیز نقش مهمی را درباره تعهد بایدن از حفاظت از معاهده تغییرات آب و هوایی پاریس ایفا خواهد نمود.

دب هالند حالا مسوولیت های بیشتری را بر حفاری های نفتی و گازی خواهد داشت؛ مناطقی که در دوره ترامپ باز شدند و اجازه فعالیت به آنها داده شد. هالند در مصاحبه اخیر خود با واشنگتن پست گفته بود: من اهل نیومکزیکو هستم، ایالتی غنی از منابع نفتی و گازی و به تک تک شغل ها و کارها اهمیت می دهم. ما نمی خواهیم به حالت عادی برگردیم، درست است؟ ما نمی خواهیم به جایی که بودیم برگردیم زیرا این اقتصاد برای بسیاری از مردم کارآیی نداشته است.

روز چهارشنبه، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، هالند را یکی از قابل احترام ترین و یکی از بهترین اعضای کنگره توصیف کرد که با او همکاری داشته است. تصمیم بایدن در حالی گرفته شده که روابط دولت فدرال با قبایل بومی آمریکایی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رو به وخامت گذاشت چون او حفاظت از آنها را ملغی کرد.

تعهد به دولت متنوع

هالند 60 ساله از مادری بومی فعال در نیروی دریایی و از پدری نروژی تبار که تفنگدار آمریکایی بود، در آریزونا به دنیا آمد. بایدن همچنان بر سر قولش در تشکیل کابینه و دولتی متفاوت مانده است. کامالا هریس، معاون بایدن، مادری مهاجر از هند دارد و نیرا تاندن که از سوی بایدن برای پست مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاندیدا شده هم تباری هندی دارد. کاترین تای هم که دختر دو مهاجر تایوانی است، از سوی بایدن به عنوان نماینده تجاری آمریکا انتخاب شده است. در میان دیگر اعضای کابینه، می توان به جنت یلن، به عنوان نخستین زن در سمت وزیر خزانه داری آمریکا اشاره نمود و لوید آستین هم نخستین سیاهپوست آمریکایی است که وزیر دفاع می شود. آلخاندور مایورکاس هم نخستین مهاجر و لاتین تباری است که وزارت امنیت داخلی را برعهده دارد اما انتخاب یک فرد بومی تا حد وزارتخانه یک تابوشکنی عظیم به حساب می آید. مورخان و رهبران قبایل می گویند که انتخاب وی یک نقطه عطف در تاریخ زخم خورده بومی های آمریکایی محسوب می شود.

الیزابت کرونک وارنر، رئیس و استاد حقوق در دانشگاه یوتا و شهروند سالت استه ماری در اونتاریوی کانادا که از سرخپوستان چیپوا است، می گوید: دیدن اینکه یک سرخپوست از سایه تاریخ آمریکا بیرون آمده و در پشت یکی از میزهای کاخ سفید مستقر شده، امری بسیار مهم است. او می افزاید: رابطه قبایل با دولت ها به قرن هجدهم باز می شود اما با وجود این رابطه هرگز شاهد نبودیم که کسی تا این مقام در دولت ها بالا برود.

هالند از قبیله لاگونا پیبوبلو، یکی از 574 کانتی از قبایل مورد شناسایی قرار گرفته از سوی دولت آمریکا است که می تواند زندگی نزدیک به 2 میلیون نفر از بومی های آمریکا را بهبود ببخشد. این وزارتخانه اداره آموزش بومی ها و اداره صندوق های اقتصادی مربوط به آنها را اداره می نماید که می تواند یاری خوبی به حال بومی های این کشور باشد که در دوران ترامپ یکی از بدترین دوران های خود را تجربه کردند.

برای چندین نسل، بومی های آمریکا با سیاست های این وزارتخانه مبارزه کردند و خواهان این شده بودند که صدایشان بیشتر شنیده شود. برای مثال در سال 1972، حدود 500 تن از فعالان بومی در مقابل دفتر مرکزی این وزارتخانه در واشنگتن دی سی تجمع کردند و نسبت به پایین بودن استانداردهای زندگی شان و نقش معاهداتی که دولت وقت وعده اش را داده بود، معترض شدند. با این حال هالند جزو گزینه های اولیه جو بایدن نبود. او در روزهای اولیه پس از انتخاب شدن از سوی مردم روی گزینه دیگری به نام تام اودال فکر می کرد که یکی از دوستان قدیمی وی از حزب دموکرات به حساب می آید که به گفته منابع نزدیک به تیم انتقالی بایدن تجربه قابل توجهی در حفظ محیط زیست داشته است. اما در هفته های اخیر تحولاتی رخ داد و ائتلافی از دموکرات های کنگره، سرخپوستان بومی آمریکا و سلبریتی های هالیوود کارزاری را به پیش بردند که در آن از جو بایدن خواسته اند تا دب هالند را برای این پست در نظر بگیرد.

به عنوان مثال، مارک روفالو بازیگر و مدافع محیط زیست ویدئویی را در توییتر با رهبران قبایل منتشر کرد که در آن از دیگران خواستند تا از دب هالند برای انتخاب این پست حمایت نمایند. بعد از آن نیز مردم لاکوتا برگه ای را به امضای 120 رهبر قبایل سرخپوست رساندند که خواهان حضور هالند در این وزارتخانه شده بود.

در این برگه اشاره شده بود: هیچ سالی مانند سال 2020 نشانگر اهمیت این موضوع نبود که فقدان به کارگیری افراد مناسب در سمت ها چگونه می تواند به ملت آمریکا آسیب بزند. در این میان اودال که خود گزینه بایدن بود نیز به جمع مردم حامی هالند پیوست و او نیز خواهان حضور اولین زن سرخپوست در این پست شد. او در پیغامی گفت: هیچ کس مثل او (هالند) نمی تواند خسارت هایی را که ترامپ در دولت خود برای این بخش رقم زد، ترمیم کند. در یک پیغام نیز متقابلا هالند گفت که برای او افتخاری است که نزد بایدن-هریس مشغول به کار شود. هالند که خود یکبار در سال 2018 تاریخ ساز شد و با انتخاب از سوی مردم وارد کنگره شد، حالا با انتخابش می تواند بعد از دو سال، یک تاریخ سازی دیگر را به نام خود رقم بزند و تبدیل به اولین وزیر کشور سرخپوست آمریکا در سرزمین مادری اش شود.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: اقتصادنیوز

به "تصمیم تاریخی و عجیب جو بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم تاریخی و عجیب جو بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید