آیا باید مکمل ویتامین ب 12 بخورم؟

به گزارش وبلاگ جدیدترین ها، مکمل های ویتامین ب 12 به عنوان پیشگیری کننده از کم خونی، اختلال حافظه، افسردگی و.. تبلیغ می شوند، اما آیا واقعاً احتیاج به مصرف این مکمل ها وجود دارد؟

آیا باید مکمل ویتامین ب 12 بخورم؟

ویتامین ب 12 یا کوبالامین یک ماده اساسی برای حفظ سلامت مغز و اعصاب و نیز برای ساخته شدن DNA و سلول های خونی است.

ما معمولاً ویتامین ب 12 از رژیم غذایی به دست می آوریم. گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی، جگر، تخم مرغ و لبنیات منابع غنی این ویتامین هستند.

برای اینکه جذب ویتامین ب 12 از مواد غذایی در روده ها انجام گردد، وجود دو عامل دیگر ضروری است: یکی اسید معده که به آزاد شدن این ویتامین از مواد غذایی یاری می نماید و دوم پروتئینی به نام عامل داخلی که سلول های پوشش معده فراوری می نماید. ویتامین آزادشده از مواد غذایی با اتصال به عامل داخلی امکان جذب در روده ها را پیدا می نماید.

کمبود ویتامین ب 12 معمولاً در سنین بالاتر رخ می دهد. علت این است که با افزایش سن میزان ترشح اسید معده کاهش می یابد و استخراج ویتامین از مواد غذایی مشکل تر می گردد. از علل دیگر کمبود ویتامین ب 12 می توان به مصرف داروهای ضد اسید معده، مصرف رژیم غذایی فاقد فراورده های حیوانی، جراحی های کاهش وزن که با برداشتن بخشی از معده همراه هستند و بیماری های خودایمنی که پوشش معده یا روده را تخریب می نمایند، اشاره نمود.

علائم اولیه کمبود ویتامین ب12 ممکن است چندان واضح نباشد و مثلا به صورت ضعف عضلانی بروز کند که شما آن را به دلایل دیگر نسبت دهید.

کمبود شدید ویتامین ب 12 ممکن است به مسائل حفظ تعادل بدن، افسردگی، خستگی و ضعف شدید عضلانی، اختلال حافظه، بی حسی و گزگز کردن دست ها و پاها و کم خونی بینجامد.

اندازه گیری میزان ویتامین ب 12 خون به طور معمول انجام نمی گردد، اما شاید انجام ان در سنین بالاتر از 65 سال کار خوبی باشد. آزمایش های خون در افراد دچار کمبود ویتامین ب12 ممکن است شاخص های کم خونی، میزان کم ویتامین ب12 در خون و میزان بالای دو ماده هوموسیستئین و متیل مالونیک اسید یا MMA را نشان دهند.

درمان کمبود ویتامین ب 12 بسته به علت به وجود آورنده آن ممکن است صرفاً خوردن مقدار بیشتری از غذاهای غنی از ویتامین ب 12 یا مصرف نکردن داروی ضد اسید باشد. همچنین ممکن است مصرف مکمل ویتامین ب 12 لازم باشد. در کمبودهای خفیف این ویتامین معمولاً مصرف روزانه یک قرص مکمل حاوی 1000 میکروگرم ویتامین ب 12 تا برطرف کمبود کافی است.

اگر می خواهید مکمل ویتامین ب 12 مصرف کنید، شکل طبیعی این ویتامین به نام متیل کوبالامین بهتر از شکل مصنوعیان به نام سیانوکوبالامین است که ممکن است در افراد دچار مشکل کلیوی عارضه ایجاد کند.

شکل نادری از کم خونی ناشی از کمبود ویتامین ب 12 هم وجود دارد که کم خونی بدخیم نامیده می گردد و ناشی فراوری نشدن عامل داخلی در بدن و درنتیجه مختل شدن جذب ویتامین ب 12 در بدن است. در چنین بیمارانی مکمل خوراکی ویتامین ب 12 ممکن است مؤثر نباشد و تزریق ویتامین ب 12 ضرورت پیدا کند.

اما اگر کمبود ویتامین ب 12 نداشته باشید، آیا مصرف مکمل آن برای پیشگیری ضروری است؟ اگر گیاهخوار باشید و فراورده های حیوانی مصرف نکنید و همچنین در افراد در سنین بالا که بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند، مصرف مولتی ویتامینی که حاوی مقدار توصیه شده روزانه یعنی 2.8 میکروگرم ویتامین ب 12 باشد، می تواند به پیشگیری از کمبود آن یاری کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا باید مکمل ویتامین ب 12 بخورم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا باید مکمل ویتامین ب 12 بخورم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید